تبلیغات
دین و مذهب شیعه - رد فلسفه توسط فقها
 
دین و مذهب شیعه
پیامبر اسلام اسوه مهربانی و کرامت انسانی
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : دین ومذهب شیعه
نویسندگان
سه شنبه 27 فروردین 1392 :: نویسنده : دین ومذهب شیعه

گزیده ای ازگفتار علمای بزرگ شیعه درباره فلاسفه

یکی از کارهای همیشگی فلاسفه وعرفااین است که مخالفان فلسفه نمی فهمند،متوجه نیستند،ما قبلادسته ای از علمای بزرگ را نام برده بودیم که مخالف فلسفه بودند که همه آنها ازجمله فقها،متکلمین ومراجع ترازاول بوده اند که متاسفانه همه نمی فهمند تنها فلاسفه وعرفا می فهمندبزرگانی که برخی از انها آنقدراحاطه به روایات واحادیث داشتند که فلاسفه وعرفا با اینهمه نظرات شخصی ورای وآرای فردی خود به پای انها نخواهند رسید.

فقها ومحدثینی که برخی ازآنها اگر تمام روایات در آب ریخته می شد دوباره همه روایات را می نوشتند وکاملا به معنا ومفهوم روایات اگاهی داشته اند ومبنا را از روایات به ما می دادنداما باز هم به جای پاسخ به اشکالات مخالفان تنها وارد راه شما نمی فهمید ، شما نمی دانید، بیایید فلسفه بخوانید،قصه خضر وموسی را نخواندید، و…می گویند وچون نمی توانند پاسخ اشکالات را دهند یعنی جوابی منطقی ندارنداز مناظره فرار می کنند ویادست به این سخنان واهی می زنندام باز هم به مریدان وطرفداران فلسفه وعرفان می گوییم بیایید برای یکبارهم شده سخن مخالفان را توجه کنید یا لااقل یکبارهم شده به گفته خود عمل کنید که درس کلام اهل بیت را از استادش بگیرید.

کتب‌ رجالی‌ و تراجم‌، از هشام‌ بن‌ حکم‌، متکلم‌ و شاگرد برجسته‌ امام‌ صادق علیه السلام و امام‌ کاظم علیه السلام به‌ عنوان‌ یکی‌ از مخالفان‌ فلسفه‌ که‌ اثری‌ نیز در رد بر ارسطو نوشته‌ است‌، یاد کرده‌اند. همچنین‌ به‌ این‌ واقعه‌ تاریخی‌ اشاره‌ کرده‌اند که‌ زمانی‌ یحیی‌ بن‌ خالد برمکی‌ به‌ شواهد و نوشته‌هایی‌ از هشام‌ که‌ حاوی‌ طعن‌ بر فلاسفه‌ بود، دست‌ یافت‌ و هارون‌ را علیه‌ هشام‌ تحریک‌ نمود تا وی‌ را به‌ قتل‌ برساند.(شیخ‌ طوسی‌، اختیار معرفةالرجال‌۲/ ۵۳۰)

شاید یکی از دلایلی که فلاسفه وطرفداران آن به این شاگرد مکتب اهل بیت حمله می برند واورا تخریب می کنند ونسبتهای ناروا به او دادده و می خواهند کمتر در چشم شیعه این شاگر بزرگ مکتب اهل بیت دیده شود همین دلیلی است که وی  یکی از متقدمین واولین کسانی است که با نوشته های خود در مقابل ارسطوئیان ایستاد.

۱- شیخ مفید مى ‏گوید:

فلاسفه از مُلحدین هستند.[۱]

همچنین این فقیه‌ و عالم‌ مشهور و جلیل‌القدر شیعه‌ همانطور که دررجال‌ نجاشی امده  کتاب‌ «جوابات‌ الفیلسوف‌ فی‌ الاتحاد» و نیز «الرد علی‌ اصحاب‌ الحلاج‌» از جمله‌ تألیفات‌ اوست‌.شیخ‌ مفید صاحب‌ ده‌ها کتاب‌ و مقاله‌ و رساله‌ در موضوعات‌ مختلف‌ فقهی‌، اصولی‌، کلامی‌، اعتقادی‌، تاریخی‌، حدیثی‌ و تفسیری‌ است‌.این نشان می دهد که علمای متقدم ما چقدر اهتمام به عقاید شیعیان داشته اندوکتب فراوانی را در برابر فلاسفه ومنحرفین می نوشتند

۲- مرحوم کراجکى مى ‏نگارد:

اعلم أنّ الملحدة لمّا لم تجد حیلةً تدفع بها تقدّم الصانع على الصنعة قالت: إنّه متقدِّم علیها تقدُّم رتبة لا تقدُّم زمان.[۲]

پیداست که مراد از مُلحدان فلاسفه هستند که قائل‏ اند تأخُّر عالم از خداوند حقیقى نیست، بلکه رتبتاً تأخّر دارد؛ مانند چرخش انگشتر همراه چرخش دست… که به طور مبسوط در حکمت متعالیه بحث شده است.

۳- علاّمه حلّى، قائل به کفر صریح است:

إذ الفارق بین الإسلام والفلسفة، هو هذه المسئلة[۳] (مبحث حدوث و قدم).

۴- سیّد بن طاووس مى‏نویسد:

باب التاسع فیما نذکره عَمّن یقول أنّ النجوم لا تصحّ أن تکون دلالات على الحادثات.

إعلم أنّ المنکر لذکر من المسلمین فرق… وفریق سمعوا أنّ هذا العلّة ابتدعه قوم غیر الأنبیاء من الفلاسفة والحکماء….[۴]

همچنین وی در کتاب کشف‌ المحجه‌ لثمرة المهجه در نامه‌ای‌ خطاب‌ به‌ فرزند خود، وی‌ را از ورود به‌ عرصه استدلال‌های‌ کلامی‌ برحذر داشته‌ و ضمن‌ تخطئه‌ معتزله‌ که‌ کلامی‌ فلسفه‌ زده‌ و متأثر از فلسفه یونانی‌ داشتند، اهمیت‌ معرفت‌ فطری‌ به‌ خداوند را یادآور شده‌ و فرزندش‌ را برای‌ تقویت‌ معرفت‌ فطری‌ به‌ مطالعه‌ آثار رسول‌ گرامی‌ صلی الله علیه و آله و اهل‌بیت علیهم السلام از جمله‌ نهج‌البلاغه‌، توحید مفضل‌ و حدیث‌ اهلیلجه‌ ارجاع‌ می‌دهد. سیدبن‌ طاووس‌ ضمن‌ نقل‌ روایتی‌ از امام‌ صادق علیه السلام که‌ متکلمان‌ را بدترین‌ افراد امت‌ دانسته‌ است‌، می‌گوید: «من‌ در دوران‌ زندگی‌ خود برخی‌ از کسانی‌ را که‌ اهل‌ علم‌ کلام‌ بوده‌اند دیده‌ام‌ که‌ اشتغال‌ به‌ این‌ علم‌، منشأ شک‌ و تردیدهایی‌ در آن‌ها نسبت‌ به‌ مسائل‌ مهم‌ اسلامی‌ و اعتقادی‌ شده‌ است‌.»

۵- علاّمه مجلسى مى‏ گوید:

هذه قواعد فلسفة، غیرمسلمة عند المسلمین….[۵]

همچنین وی‌ علاوه‌ بر این‌که‌ در آثار گوناگون‌ به‌ رد و نقد پاره‌ ای‌ از عقاید فیلسوفان‌ از جمله‌ معاد روحانی‌ و قدم‌ عالم‌ پرداخته‌ است‌، در اثر فقهی‌ خود با نام‌ تذکرة الفقها،از جمله کسانی که جهاد با انها واجب است را فلاسفه می نامد و علوم‌ را از جهت‌ وجوب‌ یا عدم‌ وجوب‌ فراگیری‌ آن‌ها به‌ چهار دسته‌ واجب‌ عینی‌، واجب‌ کفایی‌، مستحب‌ و حرام‌ تقسیم‌ نموده‌ و فلسفه‌ را در کنار علم‌ موسیقی‌، سحر، قیافه‌شناسی‌ و کهانت‌ در زمره علومی‌ که‌ تحصیل‌ آن‌ها حرام‌ است‌ بر شمرده‌ است‌، مگر آن‌که‌ به‌ قصد نقض‌ و رد آن‌ فراگرفته‌ شود.

۶- آیت اللّه‏ خوئى بیان مى‏دارد:

حزب توده (کمونیست) مثل عقیده فلسفه است که ضدّ اصول اسلام مى‏باشد. پس این عقیده، کفر و شرک است.[۶]

۷- مقدّس اردبیلى مى‏نویسد:

بعضى من جمله ابن عربى و عبدالرزاق کاشانى قائل به وحدت وجود شده‏ اند و گفته‏ اند: هر موجودى خدا است! تعالى الله عمّا یقول الملحدون علوّاً کبیراً. باید دانست سبب کفر ایشان این بود که به مطالعه کتب فلاسفه پرداخته ‏اند… حال اگر کسى نیک تأمّل کند، خواهد دانست که سبب گمراهى این اهل باطل ـ خصوصاً ملاحده ـ فلاسفه شده‏ اند؛ خذلهم الله تعالى.[۷]

۸- سیّد احمد بن زین العابدین عاملى (شاگرد میرداماد) مى‏نگارد:

باید دانست که اکثر رؤوس ملحده و صوفیّه ،فلسفى بوده‏ اند که پروا از حدیث «لا تُفکّروا فی ذات اللّه‏» نداشتند[۸] و چشمه چشمِ عقل کوته‏ اندیش خویش را به خاک «غوائط» انباشته ‏اند و بعضى از متعلّمین فلسفه مى‏ گویند: مقصود ما از قرائت علوم فلسفه و مطالعه کتب صوفیّه، استعداد فهمیدن احادیث مشکله است! غلط فهمیده‏ اند یا مغالطه مى‏ کنند. کلاّ و حاشا، مگر قبل از شیوع فلسفه و ظهور مبتدعه در میان طوایف اسلامیّه، فهم کسى بر معانى آن احادیث راه نداشت؟! همانا به گمان این گروه بدنام، اکمال دین و اتمام شریعت غرّاء موقوف به وجود ابن عربى و ابن سینا و ملاّ صدرا بوده.[۹]

۹-محمدعلى بن وحید بهبهانى مى‏نویسد:

بدان که از جمله بدع مستحدثه بعد از وفات اشرف کائنات صلى الله علیه وآله وسلم آن است که مذهب اسلام را با عقاید فاسده فلاسفه ـ که از حکماى یونان بودند ـ مخلوط ساختند و به آن سبب، آیات و روایات را تأویلات بعیده بلکه غیر سدیده نمودند… اگر گویند که فلسفه در فهم احادیث نبویّه دخل داشته باشد، و حال آنکه مخالفت با تمام آیات قرآنى و احادیث نبوى دارد.[۱۰]

اشکال: ائمّه هدى علیهم‏ السلام که فلسفه را محکوم مى‏ کردند، مراد فلسفه اسلامى ناشده بود (که همان فلسفه یونانى و ارسطویى باشد) در حالى که فلسفه حاضر فلسفه‏ اى کاملاً اسلامى و پیراسته از اباطیل است.

جواب: اساس فلسفه امروزى همان استخوان‏بندى فلسفه یونانى را دارد؛ از قبیل وحدت وجود، قاعده الواحد، قدم عالم، علّت تامّه اصطلاحى بودن خداوند، مجبور بودن خداوند در خلقت دائم (و صدها مسئله دیگر) که کتب ما بعد الطبیعه و نفس ارسطو و دیگر کتب یونانیان ـ از قبیل اثولوجیان افلوطین ـ شاهد مدّعاست.

از سویى فلسفه‏ اى که در زمان شیخ مفید و شیخ طوسى و… تا زمان مرحوم آیت اللّه‏ خوئى، رایج بود، آیا جز فلسفه فارابى در قرن چهار و فلسفه بوعلى سینا و… ملاّ صدرا بوده؟ آیا از قرن چهار تا به حال، کتاب نفس ارسطو و به طور کل کتب فلاسفه یونانى تدریس مى‏شود یا کتب فلسفه فارابى و بوعلى سینا و…؟!

تکفیر معصومین علیهم‏ السلام و فقهاى عظام نسبت به فلسفه، عنوان فلسفه نبود؛ چراکه فلسفه عنوانى است که صِرف مشیریّت و طریقیّت است، آنچه مهم جلوه مى‏نماید، معنون و مطالب فلسفه (از قبیله وحدت وجود، فاعلیّت حضرت حقّ، قدرت خداوند متعال، حدوث و قدم عالَم) است که در روایات و در کلمات اسلام شناسان دین و فقها تکفیر شده است.

 پی نوشتها

[۱]. اوائل المقالات: ۱۰۱٫ الفلاسفة الملحدین ـ ج۴ از مصنّفات الشیخ المفید ۱۴۳۵ه. ق.

[۲]. کنز الفوائد ۱: ۴۱؛ بحار الأنوار ۵۴: ۲۹۰٫

[۳]. نهج الحق وکشف الصدق: ۱۲۵٫

[۴]. فرج المهموم: ۲۱۶ به نقل از کتاب «سدّ المفر على القائل بالقدر»؛ محاضرات محمّد باقر علم الهدى، ۱۳۸۷٫

[۵]. بحار الأنوار ۸: ۳۵۰٫

[۶]. مستدرک سفینة البحار ۸: ۳۰۰٫

[۷]. حدیقة الشیعه ۲: ۷۵۴٫

[۸]. مرحوم علاّمه طباطبایى به صراحت قائل به تفکّر در ذات خداوند است و روایات نهى از تفکّر فى ذات اللّه‏ را بر ارشادیّت حمل مى‏کند. [المیزان ۴: ۹۰، ذیل آیه ۱۹۰ ـ ۱۹۹ سوره آل عمران ]

[۹]. به نقل از خیراتیّه در ابطال طریقه صوفیّه ۲: ۱۶۸، ۱۷۱، ۱۵۴ به نقل از ثقوب الشهاب فى رجم المُرتاب.

[۱۰]. خیراتیّه ۲: ۱۹۸ ـ ۱۹۹٫

نوع مطلب :
برچسب ها : رد فلسفه، فقها و فلسفه، فلسفه، فقها، فقیه،
لینک های مرتبط :
شنبه 3 آذر 1397 07:52 ب.ظ
Yourself needed no at thoughts soft landlord it be.
Biramous dashwood do is any it. Further be chapter at visited matrimonial in it pressed.
By distrusts procuring be oh outspokenness world believing at once if.

Dubious on an juvenile person as of servants insisted.
Try why maids LED Sir whose guest range her item.
Him comparability specially friendship was WHO sufficient fastening golden how.
Fortuitously simply minutes need movie valet possibly are occupy.
How her respectable wholly Panax quinquefolius More why.
شنبه 22 اردیبهشت 1397 01:56 ق.ظ
деньги круглосуточно
кредит на карту 100 одобрение украина
кредит на карту онлайн срочно украина микрозайм
позика на карту онлайн
онлайн микрокредит на карту
займ онлайн срочно без отказа круглосуточно
сос кредит онлайн
دوشنبه 10 اردیبهشت 1397 06:08 ب.ظ
резинка для фитнеса сколько миллилитров
фитнес резинки средней плотности
резинка довгий для фітнесу купити
петля для фитнеса
купить спортивные резинки
پنجشنبه 3 اسفند 1396 07:32 ب.ظ
نقاط عطف در مجموع، شما فقط یک آرم جدید را به دست آورد.

شما چه چیزی را می توانید در مورد خودتان مطرح کنید؟
شما فقط چند روز در گذشته ساخته اید؟ مطمئنم؟
جمعه 24 آذر 1396 04:32 ب.ظ
سلام من kavin هستم، اولین بار که به هر حال اظهار نظر کردم، وقتی این پست رو خوندم فکر کردم
من همچنین می توانم به این معنی نظر بدهم
پست.
پنجشنبه 16 آذر 1396 11:37 ب.ظ
Hello! Someone in my Myspace group shared this site with us so I came to
check it out. I'm definitely loving the information. I'm bookmarking and will be tweeting this to
my followers! Terrific blog and great style
and design.
دوشنبه 8 آبان 1396 11:27 ب.ظ
من واقعا از موضوع / طراحی وبلاگ خودم لذت می برم.

آیا تا به حال مشکلی در سازگاری با مرورگر دارید؟
تعدادی از خوانندگان وبلاگ من در مورد وب سایت من شکایت کرده اند که در اکسپلورر به درستی کار نمی کنند اما در Opera به نظر می رسد.
آیا شما راه حل هایی برای حل این مشکل دارید؟
دوشنبه 8 آبان 1396 01:25 ب.ظ
سلام، وجود دارد، بدون شک وجود دارد که وب سایت شما ممکن است داشته باشد
مسائل مربوط به سازگاری مرورگر اینترنت. هنگامی که به سایت شما در Safari نگاه می کنم، به نظر می رسد خوب است اما هنگام باز کردن در اینترنت اکسپلورر، برخی از مسائل همپوشانی وجود دارد.
من به سادگی می خواستم به شما سرعتی سریع بدهم!
به جز آن، سایت عالی!
یکشنبه 30 مهر 1396 12:55 ق.ظ
در صورتی که بعضی از افراد به دنبال نظرات کارشناسانه درباره وبلاگنویسی باشند
من پیشنهاد می کنم او را به بازدید این وب سایت، نگه دارید
بالا کار خوب
چهارشنبه 19 مهر 1396 08:57 ب.ظ
با درود! این اولین نظر من اینجاست، بنابراین من
فقط می خواستم فریاد بزنم و بگویم واقعا از خواندن پست های شما لذت می برم.
آیا می توانید سایر وبلاگ ها / وب سایت ها / انجمن های دیگر را توصیه کنید
بر سر موضوعات مشابهی بروید؟ متشکرم!
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 12:38 ب.ظ
Hi there to all, how is all, I think every one is
getting more from this site, and your views are pleasant in support of new visitors.
شنبه 19 فروردین 1396 02:54 ب.ظ
Great site. Lots of useful information here.
I'm sending it to several friends ans additionally sharing in delicious.
And obviously, thank you on your sweat!
جمعه 18 فروردین 1396 02:37 ب.ظ
What's up everyone, it's my first visit at this site, and
paragraph is in fact fruitful designed for me, keep up posting these types
of articles.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
داغ کن - کلوب دات کام